Sepsiszentgyörgyön megszületett a zene által a varázslat
Négy napig a klasszikus zenéé volt a főszerep az első SepsiClassic Komolyzenei Fesztiválon
Több mint 1000 résztvevővel zajlott az első komolyzenei fesztivál, a SepsiClassic július 6. és 9. között Sepsiszentgyörgyön. Az eseményen zenetörténeti előadásokon, szabadtéri koncerteken az Erzsébet parkban, szimfonikus, kamara és szóló koncerteken vettek részt a zenekedvelők.
A fesztivál résztvevőinek száma, a koncertek végén a közönség részéről érkező hosszú percekig tartó vastaps, a minden korosztályú érdeklődők számának napról napra való növekedése mind azt jelzi, hogy Sepsiszentgyörgyön van igény a klasszikus zenére és a komolyzenei fesztiválra. A SepsiClassic fesztiválnak köszönhetően Sepsiszentgyörgy felkerült Európa klasszikus zenei térképére.
Csütörtökön a világhírű Kaganovskiy Virtuózok Salut d’amour című produkciója és Furus Ábel helyi tehetség fantasztikus játéka a teltházas unitárius templomban méltó nyitánya volt a fesztiválnak!
Kolonits Klára, Kossuth- és Liszt-díjas operaénekes, Keresztes Antónia előadása és Zsoldos Bálint érzéki zongorajátéka igazi színfoltja volt az eseményeknek az Árkosi Kulturális Központban, péntek este. A nyár virágai című, gondosan összeállított repertoárban a művészek a romantika nagyjaitól, Tchaikovskytól, Brahmstól és Griegtől játszottak.
Az est zárásaként Somogyi-Tóth Dániel nemzetközileg elismert orgonaművész és karmester szólaltatta meg a Krisztus Király templom orgonáját, akihez Kádár János Balázs sepsiszentgyörgyi klarinétművész csatlakozott. Purcell, Vivaldi, Bach darabokat hallhatott a közönség.
A fesztivál igazi különlegessége volt a Bogányi-zongora. A 7 év alatt elkészülő áramvonalas „csodazongora” új elképzelés és technológia alapján épült, teljesen egyedi formája és felépítése van. A magyar fejlesztésű, nagyon tiszta, erőteljes hangzású zongorán játszottak a fellépő zongoraművészek szombaton és vasárnap.
Elsőként Radnóti Róza zongoraművész szólaltatta meg a különleges hangszert a felújított Székely Nemzeti Múzeum Bartók termében. A zongoraművész Ligeti György világhírű magyar zeneszerző születésének centenáriuma alkalmából Ligeti 100 – Miniatúrák Bartók és Ligeti műveiből címmel adott zongoraestet. A közönség helyi tehetségek játékát is hallhatta, elsőként Dénes Dorottya szólaltata meg gordonkáját, majd Sebestyén-Lázár Regina lépett a közönség elé saját szerzeményekkel, itt is közreműködött Dénes Dorottya.
Teltház előtt játszottak Bogányi Gergely és Veress Ábel zongoraművészek, akikhez Kiss Lucia cselló- és Kóbor Éva hegedűművész csatlakoztak. Az előadásuk a fesztivál egyik legkiemelkedőbb mozzanata volt.
Vasárnap a sepsiszentgyörgyi zenei világ egyik izgalmas alakja Szőcs Botond, zongoraművész, nemcsak a Bogányi-zongora billentyűit, hanem a hallgatóság szívét is megmozgatta energikus, ugyanakkor érzékeny játékával. Tette ezt zenetársaival közösen: Filip Zsombor gitár-, Csoma Attila tuba- és Mădălina Bourceanu énekművésszel a Székely Nemzeti Múzeum Bartók termében.
Hosszú percekig tartó vastapssal jutalmazta meg az állva ünneplő közönség a Temesvári Banatul Filharmónia szimfonikus koncertjét, amely méltó záróakkordja volt az első komolyzenei fesztiválnak Sepsiszentgyörgyön. A Krisztus Király templom lenyűgöző akusztikájában játszott Bartók és Beethoven művek tökéletesen keretbe helyezték a négy nap eseményeit.
Andriș Ovidiu-Florian, a temesvári Banatul Filharmónia menedzsere beszédében így fogalmazott: „Habár az ismeretes, hogy Temesvár Európa Kulturális Fővárosa, de ezzel a rendezvénnyel Sepsiszentgyörgy most felkerült Európa klasszikus zenei térképére.”
Csütörtökön és pénteken reggel Zsoldos Dávid zenetörténész Bach és Händel, továbbá Liszt és Paderewski munkásságának és magánéletének részleteibe kalauzolta el az érdeklődőket a Tükörfordítás című előadásain. Olyan kiemelkedő művészekről mesélt, akik az útjuk során elértek koruk társadalmának olyan csúcsára, amilyenre akkoriban a művészek eljuthattak. „Bízom benne, hogy sok évig kitart majd ez a munka és ez a rendezvény, hiszen ez egy olyan fesztivál, ami a nagyvárosokban is megállná a helyét. Vigyázzanak rá és legyenek rá büszkék a sepsiszentgyörgyiek.” - hangzott el Zsoldos Dávid a Magyar Zenei Tanács elnöke, a Papageno alapító igazgatója a fesztivál zárókoncertjén.
Pénteken a Lilium Quartet, vasárnap pedig a Clarinetto Kamarazenekar szabadtéri koncertjére került sor az Erzsébet parkban, a szép környezet és a hangulatos helyszín számos érdeklődött vonzott.
Az első SepsiClassic szervezői: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Kónya Ádám Művelődési Ház, Háromszéki Mikes Kelemen Egyesület.