Természetművészeti (nature-art) workshop
A Kortárs természet elnevezésű szabadtéri kiállítássorozathoz kapcsolódóan, természetművészeti workshopra kerül sor Péter Alpár képzőművész vezetésével december 14-én 10 órától az Erdélyi Művészeti Központban. A workshop felnőtteknek és fiataloknak is egyaránt szól.
A workshop elsődleges célja egy új természetszemlélet megismertetése a kortárs művészet egy viszonylag új áramlatán, a természetművészet elméleti és gyakorlati ismertetésén keresztül.
A műhelymunka elméleti résszel keződik, ami vetített előadásból és az azt kísérő szakmai beszélgetésből áll a következő témakörök érintésével:
- az emberi kultúra és a természeti tér viszonyának alakulása a képzőművészeten keresztül ismertetve,
- az élő természeti tér új kihívásai a kortárs művészetben, nature-art jellegű mozgalmak,
- a természettel együtt élő, egyedi kulturális sajátodságokkal rendelkező közösségek és és a kortárs művészet közötti diszkurzív folyamatok lehetőségei,
- az élő természeti tér szakmai kihívásai,
- a művészet mint élő folyamat.
Az elméleti részt követően, a gyakorlati részre már az Erzsébet parkban kerül sor 11 órától. A résztvevőknek a természeti tér nyújtotta élő folyamatokra (pl. szélfújás, napsütés) a helyben található természeti anyagok használatával kell reagálniuk. A reakciók lehetnek performatív gesztusok, rögtönzött installációk, koncept jellegű művek, amelyek elsődlegesen fotó-videó dokumentáció formájában mutathatók be utólagosan. Az alkotói munka lehet egyéni vagy csoportos. A gyakorlatot mindig szakmai beszélgetés előzi meg, felkészítve a résztvevőket a feladatra, majd közös kiértékeléssel és személyes élménybeszámolóval zárul.
A workshop komplex módon és sokrétűen szélesíti a résztvevők kortárs képzőművészeti ismereteit mind elméleti, művészettörténeti, mind gyakorlati szempontból. A természetművészeten keresztül olyan műfajokba kapnak betekintési lehetőséget, mint installáció, objekt, performance vagy más intermediális műfajok, ugyanakkor megismerkedhetnek a kortárs szobrászat új törekvéseivel és anyaghasználatával is. Emellett egy új, innovatív megközelítését ismerhetik meg a természeti térnek mint a kortárs művészet potenciális helyszínének.