INNOVATORY: Diákok keresték a megoldásokat a sepsiszentgyörgyi problémákra
A környezetvédelem, a közösségi terek és a biciklibarátabb város közel álló témák a sepsiszentgyörgyi diákok számára – derült ki az INNOVATORY program zárógáláján május 29-én, ahol 6 iskola 13 csapata mutatta be, min dolgoztak az elmúlt hetekben tanáraik segítségével.
A diákok által javasolt megoldások között volt intelligens parkolóház, ökoturizmus népszerűsítése konkrét útvonaltervekkel, vagy olyan terek, ahol kiskorúakként is biztonságban tudnak szórakozni, hasznosan időt tölteni. Volt, aki konkrétan megtervezte, melyik utcákban lenne szükség fák ültetésére, vagy melyik két teret lenne érdemes bicikliúttal összekötni. Ötleteiket kisfilmekkel, makettekkel vagy éppen Minecraft-bemutatóval illusztrálták.
A Sepsiszentgyörgyön először megszervezett programban középiskolás diákok azonosítottak be problémákat a városban, és keresték rájuk a megoldási lehetőségeket olyan tanórákon kívóli foglalkozásokban, amelynek alapját a Design Thinking módszer képezte. A módszer, amely gyakorlati és kreatív, emberközpontú megoldásokra sarkall. A módszer lépései a Megismerés (Discover), Definiálás (Describe), Ötletelés és prototípus elkészítése (Ideate&Prototype), Tesztelés (Test) és Gyakorlatba ültetés (Implement). A Design Thinking módszerben a közös gondolkodás, az együttműködés az innovatív megoldások kidolgozásában, a prototípusok tesztelése, maga az egész folyamat annyira fontos, mint a végeredmény. Ez a módszer az interdiszciplináris alkotást szorgalmazza és hozzájárul a kreativitás fejlesztéséhez.
A folyamatban résztvevő összesen 64 diákot 9 tanár segítette, akik a közös munka elkezdése előtt képzésen vettek részt a Design Thinking módszerrel kapcsolatban.
A bemutatók alapján a legjobb hét csapat díjat is nyert. A nyertes csapatok a következő iskolákból kerültek ki: Mihai Viteazul Főgimnázium, Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Berde Áron Szakképző Líceum, Puskás Tivadar Műszaki Líceum.
A zsűriben Antal Árpád polgármester, Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, Rácz Attila, a Design Bank vezetője és Balázsi-Pál Ágnes,a PONT Csoport ügyvezető igazgatója foglalt helyet.
*
A PONT Csoport által kezdeményezett és lebonyolított INNOVATORY célja egy olyan kompetenciafejlesztő program megvalósítása, amely hozzásegíti a középiskolás diákokat ahhoz, hogy adott társadalmi kihívásokat azonosítsanak, illetve új, innovatív megoldásokat dolgozzanak ki tanárok segítségével.
A program a következő elvi és módszertani eszközökre épül: csapatmunka, kritikus gondolkodás, empátia, megoldásorientált tervezés, konstruktív kommunikáció, csapat iránti tisztelet, célcsoport és érintettek körére fókuszálás. Mindezek számára a Design Thinking módszertana nyújt átfogó szakmai keretet.
Az INNOVATORY sepsiszentgyörgyi kiadása Sepsiszentgyörgy Önkormányzatával és Kovászna Megye Tanfelügyelőségével partnerségben valósult meg. Támogató: Bethlen Gábor Alap.