Afrikai sertéspestist azonosítottak be az Őrkő egyik gazdaságában Egyelőre nem szükséges leölni állatokat
Bebizonyosodott az afrikai sertéspestis-vírus jelenléte azon két disznótetem esetében, melyeket csütörtökön találtak a sepsiszentgyörgyi Őrkő szemétgödrében. A rendőrség azonosította az elhullott állatok tulajdonosát és annak gazdaságát, a gócpont több kilométeres körzetét pedig megfigyelés alatt tartják.
Miután a bukaresti illetékes diagnosztikai központ igazolta a fertőző kór jelenlétét, az érintett gazdaságot a hatóságok megfigyelés alá helyezték, fertőtlenítettek, közlekedési korlátozásokat vezettek be az emberek és járművek számára, s hasonló intézkedés vonatkozik az állatok, különböző termékek mozgására is.
Az előzetes vizsgálatok nyomán kiderült, az elhullott disznókat a beazonosított gazdaságban nevelték közel egy évig, az állatokat leggyakrabban szeméttárolókból származó ételmaradékokkal etették. Az állatok nem szerepeltek a nyilvántartásokban sem, egyikük sem volt megjelölve a kötelező fülszámmal – olvasható a Sikó-Barabási Sándor által jegyzett tájékoztatóban. A megyei főállatorvos leszögezte, a vizsgálatokat folytatják, a megyei illetékes hatóságok rendkívüli ülésükön már megvitatták a legfontosabb tennivalókat és a sertéspestis terjedését célzó intézkedésekről is megállapodtak. Első lépésként a fertőző góc körüli 3 km-es körzetet védőövezetté nyilvánították, illetve további 10 km-es övezetet megfigyelés alatt tartanak.
A megyei állat-egészségügyi igazgatóság ismételten felhívja a sertéstartók figyelmét, hogy az elhullott állatokról illetve a gyanús megbetegedésekről is kötelesek tájékoztatni a hatóságokat, s emlékeztetnek, az állattetemek kidobása súlyos kihágásnak számít.
Fontos a lakosság támogatása a megelőzésben
Hangsúlyozzák, minden gyanús állatot leölnek, a tulajdonosokat pedig az állam kárpótolja az érvényes jogszabályok alapján. Sikó-Barabási Sándor kifejtette: számítanak a lakosság támogatására a rendkívül fertőző kór terjedésének megakadályozását és felszámolását célzó intézkedések betartásában. Ugyanakkor emlékeztetett, az afrikai sertéspestis embereket nem veszélyeztet, csupán a házi sertések és vaddisznók esetében okoz megbetegedést. A vírus ellenálló-képességét érzékeltetve a megyei főállatorvos korábban elmondta: a fertőzött disznók ürülékében két hétnél is tovább életben marad, az elhantolt vagy oszlásnak indult tetemekben több hónapig, a mélyhűtött húsban pedig évekig kibírja.
Egyelőre nem kell pánikolni, állandó felügyelet alatt tartják a gyanús területet
A pánikkeltést megelőzendő, Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvos szombat délelőtt pontosításokat közölt a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben február elsején igazolt sertéspestis-esetek kapcsán. Leszögezte: a vírus jelenlétét a bukaresti központi laboratorium igazolta, a területet zárlat alá helyezték és állandó felügyelet alatt tartják. „Pillanatnyilag nem merült fel, hogy a 61 darab sertést, ami ezen a területen van, le kellene ölni!...Amennyiben valakinek megbetegszik a disznója azonnal jelentse a körzeti állatorvosnál. Ha egy disznó vagy malac elpusztul, azt ne dobjuk ki vagy ássuk el!” - figyelmeztetett a megyei főállatorvos, aki azt is megjegyezte, az ügy kapcsán folyamatosan tájékoztatják a lakosságot.