Önkormányzati programok az oktatás minőségének javításáért
2018. október 18-án Antal Árpád András polgármester és Sztakics Éva-Judit alpolgármester közös sajtótájékoztató keretében ismertették a városi tanügyi intézmények korszerűsítésére és fejlesztésére vonatkozó programok eredményeit.
Antal Árpád András polgármester kihangsúlyozta, hogy jelenlegi mandátumának egyik prioritása az oktatás fejlesztése. Ezért az önkormányzat több olyan programot is létrehozott, amelyik az oktatás minőségének javítását és az intézmények felújítását szolgálja.
A programok közül kettő az óvodák és iskolák felszereltségeinek javításához járul hozzá, egy a versenyképes oktatást segíti elő interaktív táblák által. A Bevezetés a sportba program mellett szintén az egészséges életmód kialakítását teszik lehetővé a felújított sportpályák és termek. A kisgyermekeket célozza a bölcsődei program, míg a hátrányos helyzetű családokból származó gyerekek délutáni oktatásban részesülnek.
Fotó: Vargyasi Levente
A sajtótájékoztató a Mikes Kelemen Elméleti Líceumban zajlott, ahol jelenleg is dolgoznak az épület régi szárnyának felújításán. Nemrég fejezték be az épület homlokzatának felújítását, és megújulnak az osztálytermek, a tanári szoba, valamint a díszterem is. A munkálatok várhatóan 2019. májusában fejeződnek be.
Digitális oktatás parkolódíjakból
Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala 2014 és 2017 között résztámogatást nyújtott az iskoláknak korszerű digitális eszközök, többek közt interaktív táblák beszerzésére. Az idei évtől kezdődően pedig az önkormányzat a parkolódíjakból befolyt összeg feléből támogatja az oktatási intézmények digitalizációját.
Egyre népszerűbb az interaktív táblák használata, 2014 és 2017 között összesen 43 táblát vásároltak az iskolák. A négy év alatt megvásárolt eszközök értéke összesen 169.270 lej volt. A parkolódíjakból létrehozott alap értéke idénre 400 ezer lejt tesz ki, ebből már több mint a 300 ezer lejt fordított az önkormányzat az iskolák digitalizációra.
Idén a Mikes Kelemen Elméleti Líceum és a Református Teológiai Líceum 4-4 darab, míg a Nicolae Colan Általános Iskola 1 új okostáblával gazdagodott. Az oktatási intézmények különböző számítógépes programokat és csomagokat, vetítőgépeket, hordozható és asztali számítógépeket, nyomtatókat, képernyőket, kijelzőket és hangfalakat vásároltak.
A nagyobb számú tételeket tekintve, az Ady Endre Általános Iskola 28 darab új táblagépet vásárolt a hozzá tartozó oktatási egységek számára. A Puskás Tivadar Szakképző Líceum 25 darab asztali számítógéppel lett gazdagabb.
Fotó: Vargyasi Levente
Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának támogatásával ugyanakkor az elmúlt évek során 640 darab új székkel, 320 paddal és 250 kisággyal bővült az iskolák és az óvodák felszereltsége. Az intézményekben megújultak a mosdók, valamint a Nicolae Colan Általános Iskola, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum, a Puskás Tivadar Szakközépiskola és a Plugor Sándor Művészeti Líceum sportpályái is. A Székely Mikó Kollégiumban és a Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolában új sporttermek épültek.
Oktatás és sport játékos formában
Az önkormányzat a digitális oktatás és a felszerelések modernizálása mellett további három programot is támogat, amelyek az oktatás minőségének javítását szolgálják, ezek a Bevezetés a sportba, az Iskola az Iskola után, illetve a bölcsődei program.
Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 2015-től támogatja azt a Diakónia Keresztény Alapítvány által indított délutáni oktatási programot, amelynek célja a sepsiszentgyörgyi hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek megsegítése. A résztvevő gyerekek elemi osztályokba járnak, heti négy napon meleg ebédet kapnak, majd oktatók segítségével oldják meg a házi feladatokat, közösen játszanak és foglalkozásokon vesznek részt.
Fotó: Vargyasi Levente
Míg 2015-ben 24 gyerek vett részt a programban a Gödri Ferenc Általános Iskolából, addig az idénre a gyerekek száma 195-re növekedett, az Ady Endre Általános Iskola és a Nicolae Colan Általános Iskola I-IV. osztályos tanulói is csatlakoztak a programhoz. Mindehhez a Polgármesteri Hivatal évente 221 ezer lejjel járul hozzá, idéntől szülői hozzájárulás is szükséges, ennek értéke havi 35 lej.
Sepsiszentgyörgyön a tanügyi intézményekhez két bölcsőde tartozik, egyik az Árvácska Napköziotthonos Óvodához, míg másik a Napsugár Napköziotthonos Óvodához. A két intézményben összesen 200 gyerek jár. Az szülők napi 5,5 lejes hozzájárulása a gyerekek étkeztetését fedezi, a fennmaradó költségeket, 1,2 millió lej értékben, teljesen az önkormányzat biztosítja.