Vállalkozói kerekasztal a romák foglalkoztatásáról
Február 15-én került sor arra a vállalkozói kerekasztal-megbeszélésre, amelyen Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának képviselői találkoztak megyei vállalkozásokkal, hogy a roma munkaerő foglalkoztatásának kérdését megbeszéljék. A találkozón részt vettek egyházi képviselők, szociális munkások, a Szociális Háló rádióműsor szerkesztője, valamint több Kovászna megyei vállalkozás képviselője. A beszélgetés központi témája az érintett szervezetek, intézmények és vállalatok tapasztalatai alapján a roma munkaerő foglalkoztatottság esélyeinek és akadályainak megbeszélése volt.
A résztvevők a roma munkaerőkkel szerzett saját tapasztalataikat mesélték el, amelynek végén, mintegy általános következtetésként, azt fogalmazták meg, hogy a roma munkaerők alkalmazásával szembeni legnagyobb akadály a tanulmányok hiánya és az írástudatlanság. Mindezt annak fényében tárgyalták, hogy a munkaerőhiány egyre hangsúlyosabb több iparágban is, emiatt sok vállalkozó nyitott a szakképzetlen munkaerő alkalmazására is, felvállalva a betanítást, valamint az alkalmazási kritériumok rugalmas kezelését is.
Többen megosztották pozitív tapasztalataikat is, hiszen a résztvevők közül mindenki több ízben is dolgozott együtt roma munkavállalóval. Elmondásuk szerint, sok kitartó, tisztességes munkással találkoztak, és ha voltak is konfliktusok, azokat megoldották a csapaton belül. Bár még mindig nagyon kevés a pozitív diszkriminációra utaló példa, már egyre gyakrabban találkozni olyan esetekkel, amikor a munkaadó nyit a kirekesztett, többnyire roma közösség tagjai felé, ám mindezzel együtt is, a vállalkozók céljai elég egyértelműek: felkészült, képzett munkaerő, akinek a munkaközösségbe való beszoktatása nem igényel túl nagy erőfeszítést.
A találkozóra a RARE - Változó diskurzusok, változó gyakorlatok: A romák, mint emberi erőforrás (RARE - Changing Discources, Changing Practices: The Roma As Human Resources) című projekt keretében került sor, amelyben Sepsiszentgyörgy önkormányzatán kívül még 20 partner vesz részt 8 országból, és amely az az Interreg: Duna 2014-2020 - Új transznacionális együttműködési program keretében jött létre. A projekt célja a roma munkaerő foglalkoztatottságával kapcsolatos problémákra megoldást találni a dél-kelet-európai térségben, mindezt annak fényében, hogy a romák jelentik a legnagyobb etnikai kisebbséget az Európai Unióban és a leginkább marginalizált közösségek közé tartoznak, olyan problémákkal szembesülve, mint társadalmi kirekesztettség, diszkrimináció, korlátozott hozzáférés a munkaerőpiachoz, az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz.
A RARE projekten belül Sepsiszentgyörgy önkormányzata három partnerrel dolgozik együtt Romániából: az Etnikumközi Hivatallal, az Együtt Ügynökséggel és a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi kirendeltségével. A négy partner együtt felel egy pilot program kidolgozásáért és megvalósításáért, amelynek legfőbb célja a roma munkaerők munkaerőpiaci elhelyezkedésének segítése.