Nyertes pályázat a marginalizált emberek életminőségének javításáért
Január 11-én tartotta az év első sajtótájékoztatóját Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Tóth-Birtan Csaba alpolgármesterrel és a Sepsi Helyi Akciócsoport Egyesület elnökével, valamint Veres-Nagy Tímeával, a Sepsi Helyi Akciócsoport Egyesület projektmenedzserével.
Jó hírrel kezdte a polgármester a 2018-as évet, hiszen arról értesítette a sajtó munkatársait, hogy az egyesület által elkészíttetett Helyi Fejlesztési Stratégia pozitív elbírálásban részesült az Európai Alapok, Regionális Fejlesztések és Közigazgatási Minisztérium pályázati kiírásán.
A SEPSI – Helyi Akciócsoport egyesület 2017 októberében alakult azzal a céllal, hogy a Sepsiszentgyörgy területén élő marginalizált emberek életminőségén javítson. Az egyesületnek nyolc alapítótagja van: az önkormányzat, Romániai Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi szervezete, “Esély” Lelki Egészségvédő Egyesület, “Amenkha” Romák Egyesülete, a Gyulaférvári Caritas sepsiszentgyörgyi fiókja, a Femild Bauinvest Kft, valamint két természetes személy a Csíki negyedi és a Szépmezői közösség képviseletében.
A Helyi Fejlesztési Stratégi három marginalizált zónát azonosított Sepsiszentgyörgyön: az Őrkőt, a Csíki negyed egy részét és Szépmezőt. A stratégia elkészítését egy marosvásrhelyi szakértői csapat irányította, és az egyesület alapítótagjainak segítségével készült el. November 28-án nyújtották be a minisztériumnak, elsőként az országból, majd december 20-án jelent meg az első lista a támogatásban részesülő pályázókról, ezen a listán a sepsiszentgyörgyi egyesület 7. helyen szerepel.
Antal Árpád polgármester arról beszélt, hogy a roma és a többségi közösség közötti falak lebontása már elkezdődött, először a Váradi József utca végén húzódó, mintegy 200 méteres betonfalat sikerült lebontani a tavalyi év végén, ezzel a pályázattal pedig a pszichológiai, mentális falak lebontására vállalkoznak.
Tóth-Birtan Csaba, az egyesület elnöke bemutatta a 6 éves fejlesztési terv legfontosabb elemeit. A Helyi Fejlesztési Stratégia két nagy területen tervez beavatkozásokat, egyrészt az infrastruktúra terén, másrészt az emberi erőforrás fejlesztése terén. A stratégia konkrét mutatókat is tartalmaz, amelyeket a 2023-as év végére kell teljesíteni, ilyennek számít a szociális lakások építése, a romlott állapotú lakások felújítása, a közművesítés bevezetése, az út- és járdaépítés, játszóterek és zöld övezetek kialakítása. Hasonlóan fontos az egészségügyi és szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés növelése, valamint a foglalkoztatottság és oktatás szintjének a növelése is.
Veres-Nagy Tímea projektmenedzser azzal folytatta a stratégia bemutatását, hogy egy különálló tengelye a fejlesztési tervnek a kommunikációs pillér, ami különösen fontos az előítéletek és a sztereotípiák leküzdésében, valamint abban, hogy a marginalizált és a többségi közösség egyaránt magáénak érezze ezt tervet, hiszen, mélyszegénységben élő csoportok felzárkoztatása csak olyan településeken tudott sikeresen megvalósulni, ahol a többségi közösség is hitt benne és mellé állt.
A pályázatra maximálisan benyújtható összeg 7 millió euró volt, ám ez az összeg nem kerül a Sepsi Helyi Akciócsoport egyesület kezelésébe, hiszen a szervezet egy helyi pályáztató szervként fog működni az elkövetkező időszakban, a stratégia célkitűzései megvalósítására vonatkozó projektek megpályáztatásában és elbíráslásában lesz szerepe, ám a támogatások közvetlenül a minisztériumtól fognak érkezni.