Újságírók látogattak a sepsiszentgyörgyi Őrkőre
„Sokszínűség és kulturális örökség a média szemén keresztül. Látogatások és jógyakorlatok átadása a Duna medence multietnikus régióiban. A kulturális turizmus, mint fenntartható turizmus a helyi fejlődés szolgálatában a Duna medencében. Jó gyakorlat- és tapasztalatcsere a Duna régióból származó projektpartnerek között, és tényfeltáró látogatások Brassó, Kovászna, Hargita és Maros megyékben.” (4. Szakasz)
Ezzel a címmel szervezett terepismertető turnét Székelyföldön az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala október 3. és 7. között romániai sajtósok számára. A dokumentációs jellegű „kirándulásra” a Duna Kék Könyve című európai projekt részeként került sor és Gyergyószentmiklós, Udvarhely és környéke, a Gyimesek és Olasztelek mellett Sepsiszentgyörgyön az Őrkőt látogatták meg és beszélgettek a helyiekkel.
A mintegy 30 főből álló csapatot Buja Gergely, Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala Pályázati- és programirodájának vezetője fogadta, majd munkatársaival, az Őrkőn dolgozó helyi civil szervezetek képviselőivel és Tóth-Birtan Csaba alpolgármesterrel közösen látogatták meg az Őrkő nevű roma negyedet.
A helyiek közül Ruzsa Pál, az Amenkha egyesület vezetője, Fekete-Lovas Zsolt, az egyesület titkára és Dima György fogadták a küldöttséget, majd körbevezették őket az Örkő egy részén, bemutatták őket a lakosoknak, így a sajtó munkatársai különféle élettörténeteket hallhattak, iskolát és foglalkoztatóközpontot látogattak.
A túra végén a Fehér ház nevű közösségi házban kerekasztal-beszélgetésre került sor, ahol Tóth-Birtan Csaba alpolgármester mesélt az önkormányzat terveiről az Örkő infrastrukturális modernizálását illetően.
Az alpolgármestert Buja Gergely, a Pályázati- és programiroda vezetője követte, aki a Helyi Akciócsoport megalakulásáról beszélt, amely örkői és sepsiszentgyörgyi civil szervezetek, valamint az önkormányzat partnerségéből jött létre azzal a céllal, hogy az őrkői romák helyzetén javítson. Bemutatta, ugyanakkor az önkormányzat RARE - Változó diskurzusok, változó gyakorlatok: A romák mint emberi erőforrás című projektjéről mesélt, amely az Interreg: Duna 2014-2020 - Új transznacionális együttműködési program keretében jött létre és idén januárjában indult.
A projekt célja, hogy facilitálja a munkaképes roma felnőttek elhelyezkedését a munkaerőpiacon, képzések és felkészítők révén, valamint azáltal, hogy a többségi társadalom körében kialakult sztereotípiákat különféle kommunikációs kampányok segítségével megpróbálja leépíteni.
A találkozó egy kérdezz-felelek résszel zárult, amelynek során a résztvevő újságírók, román, magyar és német ajkúak, kérdéseket tettek fel az őrkői közösség képviselőinek, akik készséggel avatták be az érdeklődőket a helyi roma társadalom nehézségeibe, valamint az elmúlt évtizedben tapasztalt pozitív változásokba.