Idén dr. Péter Sándor nyugalmazott magyar szakos tanár és újságíró vehette át a Pro Urbe díjat
Az ünnepélyes átadóra a hagyományokhoz híven a Szent György Napok vasárnapján, április 30-án került sor a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében.
Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 1997 óta évente „Pro Urbe – A Városért” díjban részesíti azokat a kiemelkedő személyiségeket, akik tudásukkal és önzetlen munkásságukkal városunkat és annak lakóit mindenkor legjobb tudásuk szerint szolgálták.
Idén dr. Péter Sándor nyugalmazott pedagógus, kutató, újságíró, iskola- és újságalapító, könyvkiadó, számos egyesület, társaság és szervezet létrehozója, rendezvényszervező vehette át a város díszpolgári címének megfelelő Pro Urbe díjat. Az ünnepélyes átadóra a hagyományokhoz híven a Szent György Napok vasárnapján, április 30-án került sor a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében.
Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere ünnepi beszédében kiemelte: „A Pro Urbe-díjátadás egyben üzenet a saját közösségünknek is, hogy kellő kitartással és megfelelő odaadással érdemes nagyban gondolkodni. Itthon, Székelyföldön is vannak olyan emberek, akik a kötelezőnél sokkal többet tesznek és a szabadidejük egy részét a közösség szolgálatára fordítják. Ugyanakkor üzenet a nagyvilágnak is: saját szülőföldünket szeretve, ahhoz ragaszkodva itthon is tudunk értéket alkotni.”
Dr. Péter Sándor 1941-ben született a Hargita megyei Bögözben. Tanári diplomát a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán szerzett magyar nyelv és irodalomból. Pedagógusi pályáját Baróton kezdte, ahol elindította a háború utáni első diáklapot Életünk címmel.
1967-ben az ifjúsági szervezet oktatási előadójaként kezdett dolgozni Sepsiszentgyörgyön, ezzel egyidőben a Székely Mikó Kollégium óraadó tanára, ahol az 1968-ban újraalakuló Népi Együttes egyik táncoktatója volt.
1968-ban kezdte újságírói pályáját, 1991-ig szerkesztő és rovatvezető a Megyei Tükörnél, illetve a Háromszéknél, valamint több lap munkatársa.
1990-ben kiadót hozott létre, amelynek legfőbb célja olyan segédkönyveket adni a tanulók kezébe, amelyek hozzáférhetőbbé teszik az irodalmi műveket, a nyelvi tudnivalókat és a matematika rejtelmeit. Kiadványai eljutnak Erdély számos magyar tanintézményébe, ezzel is öregbítve Sepsiszentgyörgy kulturális hírnevét.
1991-ben visszatért az oktatásba, a Kós Károly Szakközépiskola magyartanára volt nyugdíjazásáig, 2007-ig. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének alapító tagja, jelenleg ennek a Kovászna megyei elnöki tisztségét tölti be. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) külső köztestületének tagja, az MTA pedagógus-kutatói pályadíjának nyertese, a magyar kormány által odaítélt Trefort Ágoston-díj mindezidáig egyetlen erdélyi kitüntetettje. Megkapta a Román Oktatási Minisztérium Gheorghe Lazăr-díját, elnyerte az Apáczai- és az Ezüstgyopár díjat. Tagja az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének, a Kriza János Néprajzi Társaságnak, társelnöke a Háromszéki Magyar Tudományos Társaságnak.
Dr. Péter Sándor munkájára ma is számítanak, kiadói tevékenysége mellett egyik kezdeményezője a Székelyföldi Műszaki Múzeum létrehozásának, szerkeszt, rendszeresen ír publicisztikát, folyamatosan jelennek meg könyvei.
A Pro Urbe díjat Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere adta át, a laudációt pedig Erdély András újságíró mondta. Az esemény színvonalát Opra Fruzsina Kitti énekesnő és Opra Balázs zongorista előadása emelte.