A legnagyobb értékű támogatási szerződését írta alá Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Sepsiszentgyörgyön megújul a tömegközlekedési rendszer, bővül a gyalogos és a kerékpáros infrastruktúra, új létesítményeket építenek a tömbháznegyedekben.
Július 10-én, pénteken Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere és Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója egy közös sajtótájékoztató keretében írták alá azt az európai uniós támogatási szerződést, amelynek célja Sepsiszentgyörgy szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése a tömegközlekedés, valamint a kerékpáros és gyalogos közlekedés egyszerűsítése és ösztönzése által. A pályázat teljes értéke 127 millió lej, az önrésze 17 millió lej. A sajtótájékoztató keretében azokat a pályázatokat is ismertették, amelyek szerződéseit az elmúlt időszakban írták alá. A sajtótájékoztatón jelen volt Mihai Veștea a Fejlesztési Minisztérium államtitkára is.
„A város egy új fejlődési szakaszba lépett, és a fejlődéshez, az életminőség javításához nélkülözhetetlen egy fenntartható, hatékony és környezetkímélő szállítási rendszer kiépítése. Elektromos autóbuszok vásárlásával, kerékpárutak és járdák építésével kényelmesebben és gyorsabban közlekedhetünk, ami hozzájárul az életszínvonal növeléséhez, valamint egy modern, vonzó és tiszta város kialakításához, ami felveszi a versenyt a nyugati, civilizált városokkal.” - nyitotta meg a sajtótájékoztatót Antal Árpád András polgármester.
A fent említett projekt céljai között szerepel egy korszerű és hatékony tömegközlekedési rendszer kifejlesztése, a tömegközlekedés infrastruktúrájának fejlesztése, kerékpárutak összefüggő hálózatának építése, valamint a gyalogos útvonalak bővítése és korszerűsítése. Mindezek a befektetések nemcsak a közlekedés biztonságának növeléséhez járulnak hozzá, hanem csökkentik a káros, üvegházhatású gázok kibocsátását a város területén, fokozva a lakók életminőségét.
Fotó: Kocsis B. János
„Ez az eddigi legnagyobb REGIO-s projekt, amit Sepsiszentgyörgy Önkormányzatával aláírtunk. Az értéke meghaladja a 2007-2013-as év közötti ciklus pályázatainak összértékét. Ez egy különösen fontos, a régiót és Sepsiszentgyörgy közlekedését, mobilitását érintő finanszírozási program, ami közel 2 000 tonna széndioxiddal csökkenti a város levegőjének szennyezését. A utcák és járdák korszerűsítése, továbbá az elektromos buszok közbeszerzése helyi szinten hozzájárul a légszennyezés csökkentéséhez, a közszállítás átalakítása révén, ami a fő szállítási eszköz lehet a városban. Reméljük, hogy mindezek az intézkedések, a közlekedési eszközök modernizálásától kezdve, a buszmegállókon át egészen a biciklis és gyalogos sávokig, mind hozzájárulnak majd a városi mobilitás minőségének növeléséhez, ezáltal pedig sikerül majd a lakók hozzáállását is megváltoztatni, akik végül a beruházások haszonélvezői lesznek.” - mondta Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója.
A sajtótájékoztatón jelen volt Mihail Veștea, a Fejlesztési Minisztérium államtitkára is, aki elismerését fejezte ki Sepsiszentgyörgy pozitív irányba való változásáért, kihangsúlyozta, hogy a város évről évre egyre szebb és vonzóbb.
A pályázatba foglalt 9 alkotóelem között szerepel a tömegközlekedési rendszer korszerűsítése, 12 darab környezetkímélő elektromos busz vásárlása, új telephely építése a szépmezői Ipari Parkban, 64 tömegközlekedési megálló korszerűsítése és létrehozása, egy végállomás építése a Gólya utcában. A tömegközlekedési megállók információs kijelzővel, megfigyelő rendszerrel, WiFi-vel lesznek felszerelve, továbbá több jegyautomata kerül majd kihelyezésre. A város határain átnyúló tömegközlekedés fejlesztése érdekében egy utasterminál fog épülni a város déli peremén, a jelenlegi útvonalak egy része felújításra kerül és a buszok meghosszabbított útvonalon fognak közlekedni. Tervben van több közlekedési lámpával szabályozott útkereszteződés létrehozása, megfigyelő és adatgyűjtő rendszerrel ellátott forgalomirányítási rendszer bevezetése, mindez lehetővé teszi a forgalom és a buszállomány valós idejű felügyeletét, illetve az utasokra vonatkozó információk közvetítését.
A gyalogosok és a biciklisek közlekedését megkönnyítve, sor kerül összesen 13,64 km járda, valamint 5 tömegközlekedési forgalomra szánt utca felújítására 5,89 kilométeren. Épül egy 0,207 km hosszú gyalogos és kerékpáros híd az Olt folyón, ami összeköti a Păiș David hadnagy utcát a Nicolae Iorga utcával, továbbá egy 7 km hosszú kerékpárút az Olt menti gáton Árkos pataka és Kilyén között. Üzembe helyeznek egy kerékpárkölcsönző rendszert, ami 17 intelligens kerékpárkölcsönző állomást, 230 kerékpárt és 12 triciklit tartalmaz.
Fotó: Kocsis B. János
A projekt végrehajtási időtartama 36 hónap és a Regionális Operatív Programon keresztül kerül finanszírozásra. Teljes értéke 127 millió lejre emelkedik, ennek önrésze 17 millió lej.
Korábban már sor került az Állomás negyedi tó körüli földterület átalakítására és felújítására vonatkozó támogatási szerződés aláírására. A helyszínen egy 29.500 négyzetméteres zöldövezet kerül kialakításra, ahol sétányok, futópálya, kerékpározásra alkalmas utak és sportpálya is helyet kap. A projekt megvalósítási időtartama 14 hónap.
A Csíki negyedben parkrendezés szerepel a tervek között. A parkban sétányok, játszótér és kültéri bútorok is helyet kapnak. Megvalósítási időtartama 16 hónap. Szintén a Csíki negyedben szabadidős létesítmény és sportpálya épül: műfüves borítású minifocipálya, kosárlabdapálya, fitnesz gépek, asztalitenisz, új sétányok, járdák lesznek majd kialakítva. Köztéri bútorzat, közvilágítás és öko illemhelyek is kiegészítik az új, hiánypótló létesítményt. A projekt megvalósítási időtartama 18 hónap.
Szépmezőn egy 60 férőhelyes napköziotthonos óvoda és bölcsőde épül, udvarral és játszótérrel. A volt 7-es számú óvoda épülete az Orbán Balázs utcában lebontásra kerül, helyette egy új, 30 férőhelyes épület épül. A Kőrösi Csoma Sándor Napköziotthonos Óvoda épülete felújításra és kibővítésre kerül, az új intézményt több mint 70 gyerek veheti majd birtokba. A Berde Áron Szakképző Líceumban udvarrendezés következik, itt futópálya és sportpályák kialakítása is megvalósul. A tanügyi intézmények építése és felújítása az elkövetkezendő 1-2 évben valósul meg.