Újraindul a kulturális élet Sepsiszentgyörgyön
Lassan újraéled a kulturális élet Sepsiszentgyörgyön. A koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében a város kulturális intézményei márciusban bezárták a kapuikat a közönség előtt és nagy részük az online térbe költözött.
A vészhelyzet ideje alatt, ahogyan a jogszabályok is megengedik, újra várják a közönséget a színházak, a kiállítótermek és a könyvtár. Az előadások főként szabadtéren zajlanak majd, betartva a biztonsági előírásokat.
Nyáresti előadások a Múzeumkertben
A Tamási Áron Színház júniusban szabadtéri előadásokkal készül a Múzeumkertben. A színház történetében először kerül sor nyári előadás-sorozatra, most, hogy lehetővé vált a szabadtéri előadások bemutatása. A nézőket sajátos módon készült, új bemutatókkal szeretnék meglepni, így a hónap során három kortárs szöveg kerül bemutatásra: a jelenkori magyar színházcsinálás egyik legkiemelkedőbb alkotójának, Pintér Bélának A Sütemények Királynője című sajátos humorú darabja Pálffy Tibor rendezésében, a Puerto Rico-i José Rivera Felhőtektonika című líraibb szövege Bocsárdi László rendezésében, míg Andreea Vălean román szerző Ha fütyülni akarok, fütyülök című megrázó darabja Zakariás Zalán rendezésében.
A kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt minden előadás kétszer van betervezve, így ha az előadás napján eső lesz, a megvásárolt jegyek automatikusan érvényessé válnak a következő napra betervezett előadásra.
A nézők online válthatnak jegyet a www.biletmaster.ro weboldalon, viszont ha erre nincs lehetőség, június 5-től ezt a Központi Jegyirodában is megtehetik. A jegyiroda hétfőtől csütörtökig 9-16 óra között, míg pénteken 9-től 13 óráig, illetve előadások előtt egy órával a helyszínen tart nyitva. Kedvezményes jegyeket csak személyesen, a Központi Jegyirodában lehet váltani. A helyfoglalás az érkezés sorrendjében történik. A színház minden nézője számára biztosít kézfertőtlenítőt és szájmaszkot.
Az előadások programja és további részletek a színház honlapján, a www.tasz.ro oldalon tekinthetők meg.
Nyári színház az Andrei Mureșanu Színház társulatával
Az Andrei Mureșanu Színház udvara nyári színházzá alakul. A társulat a két legnépszerűbb előadásával készül június 19-től, de addig is online előadásokkal, jelmez és plakátkiállítással és élő könyvtárral várják az érdeklődőket.
Június második felében Mirela Bucur a „Doi galbeni” című vígjátéka lesz látható, amelyet Ion Creangă „Punguța cu doi ani” című műve inspirált. A második előadás a Mihai Ignat dramaturg által írt „Toți privesc înainte” című előadás lesz Sebastian Marina rendezésében. A jegyek hamarosan online lesznek elérhetőek.
Az előadások 15-20 nézővel zajlanak, betartva a kötelező távolságot. Az előadásokat egy nap kétszer is játsszák, amelyek között egy órás szünetet tartanak majd.
További részletek a https://www.tam.ro/ honlapon tekinthetők meg.
Tűzzsonglőr show az M Studio színészeivel
Az M Studio társulata is szabadtéri előadással készül: június második felében a város különböző negyedeiben mutatják be a felújított Tűztánc című tűzzsonglőr show-t.
A társulat cirkuszi hagyományokból inspirálódva tűzzsonglőr mutatványokat mutat majd be a város több helyszínén. Az improvizációs tűzbemutató ötlete több, mint tíz évvel ezelőtt, az Uray Péter rendezte Ünnep című cirkusz-színházi előadás próbafolyamata alatt született meg. Ekkor ismerkedtek meg a színészek Molnár Hajnalka tűzzsonglőr révén a poi-technikával, amelyet az évek során a tüzes bot, az ugrókötél, a tenyérfáklya, a legyező és a tűzfújás technikájával egészítettek ki.
Az előadások időpontjai és helyszínei hamarosan megtekinthetők lesznek a tásulat honlapján, a www.m-studio.ro oldalon.
Bábszínház szabadtéren
A Cimborák Bábszínház a korábban is szabadtéren játszott, A buták versenye című előadását újítja fel, majd a hónap második felében az Erzsébet parkban mutatja be.
A Benedek Elek meséi alapján készült játék népmesei hagyományból merítkezik. Az előadás hat éves kortól ajánlott egészen a kortalanoknak. A játék során a nézők félrecsavarodott családok életébe tekinthetnek be. Ezek az emberek és asszonyok talán ismerősek. Mindennapi figurák ők, akik megrekedtek egy ponton, de ha elég erős bennük a belátás, éppen ez a pillanat lesz a lehetőség arra, hogy újra és újra egybeszerveződjön életükben a rend. Az előadás olyan kérdésekre keresi a választ, hogy vajon, mi teszi a buta embert és hol lakik a butaság természete?
Két kiállítással készül az Erdélyi Művészeti Központ
Az Erdélyi Művészeti Központ június 9-én nyitja ki újra a kapuit. Július 4-ig két kiállítás lesz látogatható: Soó Zöld Margit és Sipos László kiállítása, amelyeknek megnyitójára az online térben került sor.
SOÓ ZÖLD Margit grafikus, festőművész, illusztrátor 1931. július 9-én született Kolozsváron.
Művészeti munkásságában markánságra törekszik. A festészet felől közelít az egyedi grafika felé. Egy életművön át kísérletezik a stílusjegyekkel, a különböző anyagokkal. Nagy, lendületes foltokból építkező, expresszív erejű munkáival párhuzamosan szürrealista-szimbolista lírával telített finom vonalú tusrajzokat is készít. Témái a lehető legkézenfekvőbbek, az élővilág szereplői, a fák, gyökerek, virágok, madarak és a víz, az égi jelenségek, a felhők, kövek, valamint az emberi élet bonyodalmainak gyakran drámaian előadott, de a képi rendben harmóniába rendeződő történései. Tájkép átértelmezései az absztrakció határát ostromolják.
SIPOS László festőművész, grafikus 1943. július 23-án született Kolozsváron. Műveinek világát áthatja az egzisztencialista filozófia. Ezeket a leginkább talán szürrealistának mondható képeket, grafikákat az abszurd, a groteszk, valamint a pop-art néhány jegyének sajátos keveréke teszi egyénivé. Rajzain, festményein olyan hétköznapi tárgyak, mint tű, cérna, olló, szegek, kapcsok, madzag, láncszemek, cipzár, fogaskerekek, fogó, válnak a modern élet szimbólumaivá. Egyedülálló érzékenységgel festi meg a csángó asszony figuráját. Néhány alkotásán népi ihletésű konstruktív elemekből építkezve bálványszerű alakokat jeleníti meg. Fanyar, vigasztalan világát a képi humor megannyi könnyed poénjával oldja fel, teszi elviselhetővé.
Az Erdélyi Művészeti Központ keddtől péntekig látogatható 10- től 17 óráig, szombaton pedig 10 és 18 óra között.
Részletesebb információk a www.emuk.ro oldalon olvashatók.
Újra látogatható a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény
Június 2-tól újra látogatható a Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, a Vadon Egyesület felkészült a látogatók fogadására, betartva az Egészségügyi Minisztérium előírásait. Ezek alapján a látogatóknak belépéskor és az egész látogatás ideje alatt kötelező szájmaszkot viselni, használni kell a kézfertőtlenítőt és kötelező betartani a két méteres távolságot a többi látogatótól. Belépéskor megmérik a látogatók testhőmérsékletét, 37.3 Celsius foknál magasabb testhővel tilos a belépés. A járvány ideje alatt nem tartanak csoportos tárlatvezetést.
Nyitvatartás: keddtől szombatig 10 és 17, míg vasárnap 10 és 14 óra között.
Újra lehet könyveket kölcsönözni
Június 2-tól ismét lehetőség van könyveket kölcsönözni a Bod Péter Megyei Könyvtárból, az olvasók biztonsága érdekében az ügyfélfogadás az épület oldalán lévő kis ablakon történik.
Az olvasnivalók kiválasztásakor érdemes a könyvtár online katalógusában (http://online.kmkt.ro/) keresgélni, sőt, ha előzetes időpontot egyeztetnek, mire az olvasó megérkezik, addigra a könyvtárosok már elő tudják keresni a kiválasztott könyveket.
Nyitvatartás: kedd: 9-19, szerda-péntek: 9-17, szombat: 9-13. A Sport utcai fiókkönyvtár a megszokott program szerint működik, az olvasók csak lázmérés után, maszkban léphetnek be.