Salamon Ferenc könyvbemutatója
November 5-én, kedden 18 órától SALAMON FERENCMit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemencímű, nemrég megjelent könyvének bemutatójára kerül sor a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban.
A szerző beszélgetőtársa TULIT ILONA, a T3 kiadó szerkesztője lesz.
Salamon Ferenc 1948-ban született Sepsiszentgyörgyön, helytörténész, tanár. Középiskoláit szülővárosában végezte, tanári diplomát a marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskolán szerzett, majd a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarának hallgatója volt. Tanított Zágonban, Csernátonban, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban, illetve a futásfalvi általános iskolában, amelynek igazgatója is volt.
Fő kutatási területe Háromszék és különösen Kézdivásárhely helytörténete. A háromszéki iskolai sportoktatás történetéről a Háromszékben (1999), a futásfalvi közbirtokosságokról, illetve a kézdiszéki illegális fakitermelésről az Erdészeti Közleményekben (1998, 1999) jelentek meg tanulmányai. Alapítója és szerkesztője (1991–92-ben) az alsócsernátoni Bod Péter Közművelődési Egyesület kiadásában megjelent Csernátoni Füzeteknek; az egyesületnek 1990 és 1993 között elnöke is volt.
Kötetei közül: Cigánysors Háromszéken (Budapest, 1994); Örökség és feladat (társszerzővel, Sepsiszentgyörgy 1995); El van bütülve. Háromszéki szólások, kifejezések (Sepsiszentgyörgy, 2023, harmadik bővített kiadás).
Mit neked, utókor emlékül átadok című kötetének középpontjában a székely faluközösség áll. „A könyv elsősorban azoknak szól, akik kíváncsiak a régi időkre, eleink életterére, a tőlük örökölt szellemi-erkölcsi javakra” – írja Tulit Ilona az előszóban. A szereplők a háromszékiek, a fejezetek bemutatják a korabeli egészségügyi állapotokat, beszámolnak a népi gyógyításról, a bábák, patikusok orvosok tevékenységéről, a erdőhasználat történetéről, a háromszéki, falusi népiskolai könyvtárhálózatról és a környék zenei múltjáról. Az olvasó értékes információkat kap sorsfordító eseményekről és helyi érdekességekről egyaránt.