hu
 
Szombat, 2025. Február 08.

B5 Studio Artist in Residence Programme

2025.02.07 19:00 - 20:00
 
Megnyitó: 2025 Febr 07, 19:00
Látogatható: 2025 Febr 08  2025 Márc 28
Nyitvatartás: 11:00–19:00, hétfőn és ünnepnapokon zárva
 

A marosvásárhelyi B5 Stúdió 2024-es nemzetközi rezidensprogramja a művész és a kurátor közötti összetett kapcsolat feltárását tűzte ki célul.
A kurátori fordulat után a művészeti tartalom számos pályán teremtődik és mediatizálódik. A kurátor kreatívabb és aktívabb szerepet vállal magára a művészet létrehozásában – nem a művészi alkotófolyamattól távol dolgozik, hanem belső nézőpontból. A művész pedig, aki már rég saját maga és más művészek, ill. más tartalmak és platformok szervezője, mindig újabb szerepeket talál magának. A kortárs művészet kilép ugyan a kiállítás valóságából, de nem számolja fel eredeti megvalósulási formáit sem; a kollaboráció pedig számos ponton visszatérő motívum.
Miközben a kollaboráció jelen projektben különböző módokon és különböző típusú interakciókban valósult meg, tematikai szinten a projekt erőteljes helyi fókuszt kapott – ami a rezidensprogramok esetében a műfaj formátumába kódolt jelenség.

A MAGMÁban látható csoportos kiállításon a rezidens időszakok alatt megvalósult videóinstallációkat és hangalkotásokat, alternatív kiadványokat és fogalmi térképeket, rajzokat, szövegeket és videómunkákat láthatjuk. Mind a négy bemutatott projekt a marosvásárhelyi kontextushoz kapcsolódik, bár különböző megközelítések útján: a kétnyelvű és fordítási kapcsolatok dinamikájára fókuszálva (Hu-Ro), ebbe az összetettségbe beemelve a roma perspektívát és körvonalazva a valóság nyelvi szűrőjét; mások a vízhez fűződő helyi kapcsolatokat kutatják a kollektív, mentális és fizikai térben, vagy a mindennapi, látszólag egyszerű vagy hétköznapi narrációkban megragadható összetettséget és szubtilis összefüggéseket keresik.

Cătălina Nistor (RO) „Craiován születtem, 2015 óta dolgozom Kolozsváron. Művészi gyakorlatom tabutémákat és gondolati kliséket helyez előtérbe egyfajta önironikus megközelítéssel. A kifejezési médiumok, amelyekkel dolgozom, különbözőek: a festészettől vagy a rajztól a tárgyakig és a limitált példányszámú kiadványokig, az évek során különböző reprodukciós technikákkal kísérleteztem. Az elmúlt négy évben két kollaboratív kiadványt kezdeményeztem, amelyek közül az egyik jelenleg is folyamatban lévő projekt.”

MAGMA (Kispál Ágnes-Evelin & Kispál Attila) A sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér 2010. április 1-jén kezdte el működését, civil kezdeményezés eredményeként. Az alapítók és a kiállítótér működtetői – Kispál Attila, Kispál Ágnes-Evelin és 2013-ig Vetró Bodoni Barnabás – a hivatalos nyitást megelőző években is több artist-run projekt szervezői voltak különböző helyszíneken és szervezetekkel együttműködve. 2008 óta következetesen azon dolgoznak, hogy a térségben kortárs művészeti eseményeket szervezzenek, azon belül is a konceptuális és médiaművészetre fektetve a nagyobb hangsúlyt. Fontos irányelvük, hogy a kiállítótér van a művészekért.

Kuki Norbert (SK) egy több műfajú intermediális művész, aki művészetében a kortárs roma esztétika és kultúra meghatározásával és vizsgálatával foglalkozik. Munkásságának legfontosabb része a szülőföldje, a Csallóköz, ezért „A Kirekesztettség Gyermekei” című projektjében a helyi lakosok szóbeli történeteit gyűjtötte össze, hogy feltárja a még nem hallott narratívát. Az összegyűjtött történeteket később egymásra fűzte és összefüggő történetet alkotott belőlük, amelynek végeredménye egy rádiójáték lett. Főként a 90-es és 2000-es évekre koncentrált, hogy első kézből mutassa be, mit jelentett fiatal romának lenni abban az időben, és hogyan birkózott meg a közösség az olyan problémákkal, mint a rasszizmus, függőségek, pénz, lojalitás, önpusztítás és önmegvalósítás. Munkájában a roma nyelv globalizációjával foglalkozik a zene segítségével.

Angel Judit, aradi születesű művészettörténész, kurátor. Pályafutása során dolgozott az aradi Művészeti Múzeumban, a budapesti Műcsarnokban, 2013 óta a pozsonyi tranzit.sk – sk.tranzit.org/ kortárs mūvészeti intézmény vezetője. Fő érdeklődési köre az intézménykritika, valamint a művészet és társadalom viszonyának egy poszt antropocén perspektivából történő vizsgálata. A tranzitsk egy képlékeny, a helyi szükségletekre reagáló, különböző tudásformákat közvetítő, nemzetközi kapcsolatokat építő intézmény. A tranzitsk a tranzit.org/ nemzetközi művészeti hálózat tagja.

Isabel Val Sánchez (ES, Barcelona, 1988) művész, aki a nosztalgiát, a gyászt és a múlt és jelen közötti láthatatlan kapcsolatokat kutatja. Művészeti gyakorlata a kutatáson, rituálékon és ismétlésen alapul, melyet az analóg technikák iránti nagy érdeklődés követ, ezek lehetővé teszik az improvizációt és a hibák elfogadását. Jelenleg Barcelonában él.

Ungvári-Zrínyi Kata elsősorban kurátorként és műkritikusként dolgozik, és emellett művészként is tevékenykedik. Víziója egy olyan kurátori gyakorlat, amely különböző típusú vizuális megnyilvánulásokat képes természetes összhangba foglalni, felvetett témái révén összekapcsol és számol a laikus közönséggel is; gyakran foglalkoztatják a materialitás és a mindennapiság egyes elemei. Kurátori munkái közül legfontosabb a „Winter Games” című, a téli ünnepkört feldolgozó, 5 évet megért rendezvénysorozat. A felvidéki OPUS folyóiratban három éves sorozatban mutatott be erdélyi magyar kortárs alkotókat.

Láng Orsolya Marosvásárhelyen nőtt fel. Írásban és képben otthonosan mozog, jelenleg a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza, rendszerváltás előtti Kelet-európai animációkat kutat. Alkotóként az élet tömörítése foglalkoztatja, az egymásra tevődő jelentések és hatások, a különböző értékminőségek és hangulatok érvényes jelenléte egyazon pillanatban. Ezeknek a sokrétű életképeknek a lenyomatait láthatjuk képein, olvashatjuk írásaiban.
Bartha József vizuális művész,kurátor, látványtervező, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem docense. Több országos és nemzetközi kortárs művészeti projekt kezdeményezője és szervezője. A marosvásárhelyi ARTeast Alapítvány és a B5 Studio alapítója és vezetője. A kolozsvári Képzőművészeti Főiskola végzettje (1987). DLA fokozatát a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetemen szerezte 2012-ben. 1996-ban az Amerikai Egyesült Államokban ArtsLink ösztöndíjban, 2005-ben pedig a svájci Boswill Art Committee ösztöndíjában részesült. Egyéni kiállításai voltak Romániában, Szlovákiában, Csehországban, Magyarországon és az Amerikai Egyesült Államokban. Számos országos és külföldi csoportos kiállítás résztvevője.