hu
 
Csütörtök, 2024. Szeptember 12.

Toronyember fekete utakon: Hegedűs Imre János könyvbemutatója

2024.09.18 18:00 - 20:00

Szeptember 18-án, szerdán, 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban HEGEDŰS IMRE JÁNOS budapesti irodalomtörténész idén megjelent,Toronyember fekete utakon. Gróf Mikó Imre életregényecímű könyvének bemutatójára kerül sor, rendhagyó irodalomórának tekinthető előadás keretében.

Az esemény házigazdája: Szonda Szabolcs könyvtárigazgató.

Hegedűs Imre János 1941-ben született Székelyhidegkúton. Iskoláit Székelykeresztúron és Kolozsváron végezte. Hét évig magyar irodalom szakos tanárként tanított Csíkdánfalván, majd kilenc évig magyarszakos tanfelügyelő volt Sepsiszentgyörgyön. 1978-ban irodalomtörténetből doktorált a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetem filológiai karán. Ebben az időszakban pedagógiai publicisztikát és irodalmi tanulmányokat jelentetett meg az Utunk és a Korunk folyóiratokban. A kommunizmus elől menekülve 1984-ben Ausztriába emigrált családjával ahol a Bécsi Napló munkatársa lett, és előadásokat tartott Európa különböző nagyvárosaiban. Feleségével megalapították a Bécsi Magyar Iskolát, amelyet közel egy évtizeden keresztül irányítottak.

Esszéket, irodalmi tanulmányokat közölt a római Katolikus Szemlében, az Új Látóhatárban, a Kisalföldben és a Bécsi Naplóban, tudósított Bécsből a Szabad Európai Rádiónak, és dolgozott a Burgenlandi Rádió magyar nyelvű adásának szerkesztőségében is. 2004 óta Budapesten él, szabadfoglalkozású író.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2018-ban Művészeti életpálya elismerése díjban részesítette.

Kötetei: Körfolyosó – Bécsi glosszák (Budapest, 2003); A néma esküje (Budapest, 2004); Benedek Elek-monográfia (Csíkszereda, 2006); Az író fénye (Budapest, 2012); Székelyország (Budapest, 2015); Repkény a falon (Budapest, 2016); Székelyek, atyámfiai (Budapest, 2019); Állóképek (Kolozsvár, 2020); Az ötödik kerék (Sepsiszentgyörgy, 2020); A vér színe (Budapest, 2020); Zsenge armádia (Budapest, 2022); Toronyember fekete utakon. Gróf Mikó Imre életregénye (Budapest, 2024).

Legutóbbi munkájáról írja Marcsák Gergely költő, író:

„Hegedűs Imre János regényét egy lenyűgöző emberi képesség csodálata hevíti. A fizika törvényeit tisztelő logika szerint megfelelő súly terhe alatt minden összeomlik, eltörik, sérül. Egyes emberekbe, választottjaiba azonban olyan jellemet plántált a Teremtő, amit a sors csapásai elpusztítani nem, csak acélozni képesek. Egy ilyen nemes lélek földi útjait követheti végig az olvasó gróf Mikó Imre életregényében. A szerző azt írja: »... két világ van, egy belső, titkos, és egy külső, ami nyilvános, ami köztudott.« A külső világról, hídvégi gróf Mikó Imre, a béke grófja, Erdély Széchenyije érdemeiről a történészek hivatottak írni; emberi természetünknél fogva azonban titkokra, érzelmekre, rejtett motivációkra is kíváncsiak vagyunk. Ezt a mindeddig töredékes és feltáratlan világot rekonstruálja megindító érzékenységgel a szépíró, hogy egy példamutató államférfi szemén keresztül láttassa az egyén és a nemzet számára egyaránt viharos, tragédiákkal terhelt XIX. századot.”