Két tárlat záróeseményei az Erdélyi Művészeti Központban
A SZABÓ András (sz. 1980) és az INCZE János Dés (1909–1999) tárlatok végéhez közeledve az Erdélyi Művészeti Központ szeptember utolsó hetében két rendezvénnyel várja művészetkedvelő közönségét.
Szeptember 24-én, kedden 17 órától, a SZABÓ András kiállítás Ez penge! című záróeseményének keretében az érdeklődők találkozhatnak és kötetlenül beszélgethetnek a művésszel és kipróbálhatják az általa közel húsz éve kifejlesztett, egyedi, karcolásos technikát, amelyet képei elkészítéséhez használ.
Szabó András, bár kísérletező alkat, technikáját és stílusát tekintve nagyon következetes és kitartó művész. Útkeresése, folyamatos megújulása inkább a frissebb sorozatok témájában, inspirációs forrásában keresendő, a barokk ábrázolásmódját és a manierizmus kidolgozottságát ötvözi a globalizált világ elemeivel s teszi ezt úgy, hogy a képzőművészet eszközeivel igazán érzékeny jellem- és társadalomrajzokat fogalmaz meg. Szabó András egyéni tárlatának záróeseménye keretében az érdeklődők alkotás közben ismerhetik meg a művészt, betekintést nyerhetnek a grafikák technikai kivitelezésének titkaiba és kipróbálhatják a művész stílusában való alkotást. A műhelyfoglalkozást egyaránt ajánljuk a képzőművészetben jártas, valamint laikus érdeklődőknek is, az éles eszközök saját felelősségre történő használata mellett.
Szeptember 26-án, csütörtökön 17 órától az INCZE János Dés kiállítás záróeseményére kerül sor, amelynek célja, hogy körvonalazza a festőművész személyiségét, jobban körüljárja, felnőttek és gyerekek számára egyaránt láttassa az életmű legfontosabb vonatkozásait. A rendezvény keretében először Fekete Zsolt színművész (FöldSzint Nyitott Műhely) olvas fel a képzőművész könyv formájában is kiadott önéletrajzi jellegű írásából, majd 17 óra 30 perckor veszi kezdetét a Jakab Zsuzsa pedagógus vezette Varázsműhely #8, azaz egy játékos, mesés, 5–10 éves gyerekeknek szánt múzeumpedagógiai foglalkozás. Fekete Zsolt előadását követően, a felnőttek számára vetítésre kerül a Fischer István rendezte, Incze János Désről készült művészi portréfilm, amelyhez kapcsolódóan a művészről, illetve a portréfilmről és annak készítőjéről dr. Miklós Szilárd képzőművész, az Erdélyi Művészeti Központban megrendezett tárlat egyik kurátora tart kiselőadást.
Incze János Dés gazdag életművéből mintegy kilencven meghatározó darabot kiállítva az Erdélyi Művészeti Központ tárlata törekedett átfogni a művész különböző alkotói periódusait. Így kerültek egymás mellé például az 1940-es években készült életképek, városképek és portrék; az olaszországi és erdélyi utazások emlékei vagy a művész által az 1980-as évek végén – az 1990-es évek elején festett alkotások. Az újszerű elrendezésben bemutatott tárlaton, illetve a kiállított festményekhez kapcsolódó, a záróesemény keretében felolvasandó önéletrajzi részletek révén körvonalazódnak azok a témák, amelyekhez a festő egész élete során visszatért: a dési templom és a főtéri piac, a dési városrészletek, téli életképek, bivalyok, az utazások során megörökített városképek, a kisvárosi karakterek, a családi élet meghitt pillanatai, önarcképek, azaz egy, az erdélyi magyar képzőművészet igen jelentős életművének meghatározó darabjai.
A belépés mindkét rendezvényre ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További részleteket az Erdélyi Művészeti Központ Facebook oldalán létrehozott események leírásában olvashatnak.
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!