Sepsiszentgyörgyre érkezik 23 hulladékgyűjtő ökosziget
A szigeteket a város különböző pontjaira helyezik ki, az év végéig újabb 77 ökosziget kerül a helyére.
Az egyre inkább növekvő város igényeinek kielégítése, valamint a tisztább és zöldebb környezet megteremtése érdekében Sepsiszentgyörgy Önkormányzata idén 100 ökoszigetet kap a hulladékgyűjtéshez, amelyeket a kormány európai forrásokból vásárolt Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében.
A közbeszerzés a környezetvédelmi minisztériumon keresztül történt, országos szinten mindazok, akik pályáztak egyforma hulladékgyűjtőket kapnak. Az okos hulladékgyűjtőket személyre szabott kártyával, illetve egy telefonos alkalmazással is használhatják a sepsiszentgyörgyiek – közölte Tóth-Birtan Csaba alpolgármester.
A következő napokban felállítják az első 23 ökoszigetet a városban, amelyek mindegyike külön konténerrel van felszerelve, a további 77 darab ökoszigetet az év végéig szállítják le. Ugyanakkor az önkormányzat megkapta a finanszírozási szerződést, a masodik szakaszban pályázott, további 44 okos hulladékgyűjtőre, amelyeket 2025 végéig helyeznek ki Sepsiszentgyörgyön. Öt típusú hulladéktípus befogadására lesznek alkalmasak: háztartási, a biológiailag lebomló, a műanyag/fém, a papír/karton és az üveg hulladékok számára külön bedobónyílással lesznek ellátva. A rendszer regisztrálni tudja azt, aki bedobja a hulladékot, így ellenőrizni lehet, hogy a különböző hulladéktípusok a megfelelő konténerekbe kerüljenek. A szelektív hulladékgyűjtők működése napelemek segítségével történik.
Az elmúlt napokban a TEGA köztisztasági vállalat a Sepsi Út-Építő céggel közösen már megkezdte a helyszínek előkészítését az új ökoszigetek számára, és az elkövetkező hetekben pedig kiosztják a személyre szóló kártyákat, amelyekkel a szigetekhez férhetnek hozzá a lakók, valamint a rendszer egészéről szóló tájékoztató anyagot. Amíg az új öko-szigeteket nem üzemelik be, a lakók az eddigi helyszíneken megmaradt gyűjtőpontokba helyezhetik el a hulladékot.
Az ökoszigetek hozzájárulnak egy egészséges környezet megteremtéséhez és a szemétdombokra kerülő hulladék mennyiségének csökkentéséhez. A szelektív gyűjtés révén a megóvjuk a természeti erőforrásokat, és az újrahasznosítható hulladékból új termékek készülhetnek.
Az ökológiai szerepük mellett az ökoszigetek használatának esztétikai hozadékai is vannak, hiszen tisztábbak és rendezettebbek maradnak a közterületek.