hu
 
Vasárnap, 2025. Június 08.

Kimozdulás a holtpontról

2011.04.22

Kétéves egyeztetés után megszületett a végső megegyezés Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala és a Rara Avis Madárvédő Egyesület között a megyeszékhelyi, Erzsébet parkban időszakosan tartózkodó varjak és csókák ügyében. Az új elképzelésről Antal Árpád András polgármester és Kelemen László, az egyesület elnöke számoltak be csütörtökön.

Tavaly és tavalyelőtt is felvette a kapcsolatot az egyesület egy magyarországi vállalattal, a Polisounder Kft.-vel, amely madárriasztásra szakosodott, hogy közösen találjanak megoldást a márciusban és szeptemberben a központi parkot ellepő csókák és szarkák ellen, amelyek nem csak hangjukkal zavarják a lakosságot, de a zöldövezeteket sem lehet tisztán tartani miattuk – mondta el Kelemen László elnök. Ugyanő beszámolt arról is, hogy a vállalat által ajánlott műszaki berendezés összesen 14 ezer euróba került volna, viszont időközben kiderült, hogy nehézségek akadtak a céggel, mert ők nem voltak felkészülve arra, hogy pont ezt a két fajta madarat kell majd elriasztani. Többek között a madarak megközelítőleg húszezres száma is meglepetés volt számunkra – tette hozzá a Rara Avis elnöke.

\"\"
Erzsébet park

Annak ellenére, hogy az egyesület felkérte őket, adják kölcsön a berendezést, végül visszaléptek, mivel nem tudták garantálni, hogy megfelelő eredménnyel fog működni. A vállalat visszalépését követően az egyesület felkereste Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalát, és megszületett az egyezség, amelynek értelmében a szervezet saját humánerőforrásaival oldja meg a problémát, míg a szükséges fény- és hangriasztó- berendezés – gyakorlatilag a teljes projekt – finanszírozását az önkormányzat biztosítja, ahogyan ez történt volna a másik esetben is. Kelemen elmondása szerint mindez 4500 euróba kerül, és 15 személy végzi majd a riasztást, mozgó csapatokban. A mobilitásnak egyébként egy olyan előnye is van, hogy nem csak a parkban tudják majd végezni ezt a tevékenységet, amennyiben a madarak a lakónegyedekbe távoznának a riasztás nyomán.

Nagyon lényeges még, hogy egy folyamatos akcióról van szó, mert az egyesületnek volt már hasonló kezdeményezése, ami, mint kiderült, nem volt elegendő.

„Sepsiszentgyörgy önkormányzata végig részt vett a vállalattal való egyeztetésben, illetve az új terv támogatását is felvállalja, többek között anyagi szempontból is, viszont szeretnénk felszólítani a lakosságot, hogy legyen partner ebben az ügyben is, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy megoldódjon” – erősítette meg az elhangzottakat Antal Árpád András polgármester.

Széles utat: motoros gyakorlati napok és közösségi esemény!
2025.06.06

A sepsiszentgyörgyi Motorious Tramps R.C. háromnapos motoros vezetéstechnikai és közlekedésbiztonsági képzésprogramot szervez 2025. június 13–15. között a Sepsi Duna Aréna parkolójában. 

Aktív Székelyföld: mozgásba hozzuk a várost!
2025.06.06

2025. június 13-án Sepsiszentgyörgy történelmi lépést tesz: első külhoni városként csatlakozik a Mozgások Éjszakája elnevezésű magyarországi kezdeményezéshez. Az egyéjszakás sportesemény idén 57 települést mozgat meg, amely részeként este 19:30 és éjszaka 2 óra között Sepsiszentgyörgyön is szerveznek sporteseményeket.

Az Állomási tó megnyitását koncerttel, filmvetítéssel és finomságokkal ünneplik június 8-án Sepsiszentgyörgyön
2025.06.05

Vasárnap, június 8-án az önkormányzat közösségi piknikre hívja a sepsiszentgyörgyieket, hogy megünnepeljék az Állomás negyedi tó újranyitását. Az eseményre 12 és 23 óra között kerül sor.

Jókai emléknapok Háromszéken
2025.06.04

A romantika legnagyobb magyar írója, Illyefalva országgyűlési képviselője és Sepsiszentgyörgy díszpolgára, Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév tartalmas programokkal egészül ki 2025. június 2-7. között. Az író legmeghatározóbb háromszéki állomásain, és Sepsiszentgyörgyön megemlékező ünnepségeket tartanak.

Idén is áthalad a Csíksomlyó Expressz – Székely Gyors Össznemzeti Zarándokvonat Sepsiszentgyörgyön
2025.06.03

A zarándokvonat június 6-án, helyi idő szerint 19:59-kor érkezik meg Magyarországról Sepsiszentgyörgyre és 26 perc itt tartózkodás után 20:25-kor indul tovább Csíkszereda irányába.