hu
 
Péntek, 2025. Május 09.

Valamivel több pénz

2010.07.02

Költségvetés-átcsoportosítást hoztak a változások
 

A kormánytámogatással, idén még több tömbház kaphat új külsőt a hőszigetelés révén
Az idei év első költségvetéskiigazításáról döntött szerdán Sepsiszentgyörgy Városi Tanácsa. A módosításokat elsősorban az elmúlt hat hónapban történt változások indokolták, amint arról Antal Árpád András polgármester is beszámolt a testület tagjainak, rámutatva, hogy jelenleg ezekben a kérdésekben a legsürgősebb a döntés.

A módosítás nyomán összesen 9,6 millió lej csoportosítottak át a város költségvetésében. Tételesen nézve a legnagyobb összegek a tanügynek mentek, ugyanis a fejpénz bevezetése nyomán 3,87 millió lejjel lett nagyobb a költségvetési részesedése. Emellett az iskolák karbantartására további 145 ezer lejt irányoztak elő. Szintén jelentős tétel a fejlesztési minisztériumtól kapott 3,6 millió lej, amit az utak karbantartására utalt ki a szaktárca. Ez összesen hét utcát érint – részben már elkezdett munkálatokat –, többek között az Ősz, az Árkosi és a Román Hadsereg utcát. A legnagyobb pénzösszeget, azaz valamivel több, mint egymillió lejt az utóbbira fordítják. A hőszigetelési program finanszírozása körül is változások történtek, ugyanis szintén a fejlesztési minisztérium kibővítette a keretet az eredeti négymillió lejről hatmillióra. „A központi költségvetésből kiutalt összegeket be kell építeni a helyi büdzsébe is, ezért szerepelnek ezek az összegek” – magyarázta Antal Árpád András polgármester.
A polgármesteri hivatal szempontjából jó hír, hogy valamelyest csökkenteni tudták a bankkamatra kifizetendő összeget, amely a tervezetthez képest 134 ezer lejjel zsugorodott.

Szintén jelentős változás, hogy a polgármesteri hivatalok beleegyezésével a megyei tanács, egy nemrégiben született határozat révén a települések döntéshozó testületeire bízta az iskolásoknak az országos tej-kifli programját. Ez annyit jelent, hogy a beszerzés, és a folyamat ellenőrzésének feladata is a helyi tanácsokra hárul, viszont a megyeszékhely polgármesteri hivatala megkapta a megyei tanácstól a szükséges 145 ezer lejt, amit a szerdai döntéssel be is építettek a költségvetésbe.
A kiigazítást indokolta továbbá, hogy adott pályázatok önrészét is biztosítani kell, ebből a legjelentősebb a Székely Mikó Kollégium épületének és tornatermének kibővítése. Az önrész ebben az esetben megközelítőleg 72 ezer lej.

A testület még elkülönített 195 ezer lejt az alternatív energia-programra, és hetvenezer lejt a műemléképületek karbantartására. Az épület-karbantartásból nem marad ki a városháza sem, amelynek rendbetételére közel hatvan ezer lejt szánnak.

Antal Árpád András polgármester a tanácsülés alkalmával felhívta a testületi tagok figyelmét, hogy a lehetőségekhez mérten igyekeznek mindenre pénzt szerezni, de elsőbbséget élveznek a város égető problémái. A városvezető hozzátette: tisztában van azzal, hogy sok minden megoldásra vár, viszont csak egy adott sorrend szerint lehet eljárni.
 

Elkezdődik az egykori Bodok szálloda lebontása
2025.05.08

A munkálatok legfeljebb 6 hónapig tartanak, a kivitelező cég igyekszik úgy elvégezni a bontási munkálatokat, hogy azok a legkevésbé zavarják a sepsiszentgyörgyiek mindennapjait.

Mesterségekkel, foglalkozásokkal ismerkedhetnek a legkisebbek a Gyermekvárosban
2025.05.08

Idén a Gyermekváros a mesterségeket, mind a hagyományos, mind a modernkori szakmákat hozza közelebb a gyerekekhez május 9. és 11. között.

Útlezárások a városünnep ideje alatt
2025.05.07

Május 8-tól, csütörtöktől több forgalomkorlátozás lép érvénybe a város központjában.

Harmincötezer szurkoló látogatott ki a jégkorong-világbajnokságra
2025.05.04

A divízió 1/A jégkorong-világbajnokság fantasztikusan sikerült, minden várakozást felülmúlt még úgy is, hogy a romániai válogatott kiesése keserű szájízt és csalódottságot hagyott maga után. A tornát követően Nagy Attila-Ferenc, a Román Jégkorongszövetség (FRHG) elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Benedek Árpád Csaba, a FRHG főtitkára és Miklós Ervin, a FRHG elnökségének, illetve a torna szervezőbizottságának tagja értékelt.

Mozgásba hozzák a várost!
2025.04.15

2025 is sportos év lesz Sepsiszentgyörgyön