hu
 
Szombat, 2026. Június 27.

Czegő Zoltán kapta Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának Pro Urbe-díját

2020.12.30

Czegő Zoltán kapta Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának Pro Urbe-díját

A rangos elismerést a Helyi Tanács december 30-i évzáró soros tanácsülésén  adták át ünnepélyes keretek között.

Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsának évzáró tanácsülésén került sor a Pro Urbe-díj átadására. Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 1997-ben létesítette a Pro Urbe-díjat azok számára, akik városunkat és annak lakóit mindenkor legjobb tudásuk szerint önzetlenül szolgálták.2020-ban a díjat Czegő Zoltán író, költő, újságíró kapta, akinek szépirodalmi munkássága 33 kötetet számlál, mely a székely magyarság sorskérdéseit taglalja. 

Az egybegyűlteket Vargha Fruzsina alpolgármester köszöntötte, majd átadta a szót Antal Árpád polgármesternek, aki személyes emlékeket idézett fel. 

…Vannak emberek, akikre az igazság kimondásának súlyát mérte rá az Isten és panaszkodás helyett büszkén vállalják ennek cipelését. Vannak emberek, akik népükért emelnek szót egy életen át és ettől nem lehet őket eltántorítani... Czegő Zoltán mindig közéjük tartozott – hangzott el Bedő Zoltán újságíró laudációjában.

Czegő Zoltán Bukarestben született 1938-ban székely szülők gyermekeként, Sepsiszentgyörgyre, a Székely Mikó Kollégium, akkori 1-es számú fiúlíceum kilencedikes diákjaként 1953-ban került. Alapító tagja volt a kollégium jelenleg is működő népi együttesének, ő írta meg 1969-ben Igazat vallani címmel az iskola himnuszát, melyet Dancs Árpád zenésített meg és amely az ünnepségek nélkülözhetetlen tartozéka.

1957-ben felvételt nyert a kolozsvári Bolyai Egyetem bölcsész karára, ahol lélektan – pedagógia – magyar tanári oklevelet szerzett. Sepsiszentgyörgyre 1968-ban tért vissza. Egy bukaresti országos napilap szerkesztői tisztségét hagyta ott azért, hogy a frissen megalapított Megyei Tükör munkatársa legyen, ahonnan 1983-ban a Kommunista Párt eltávolította, betiltotta cikkei közlését. 1988-ban menedékjogot kért Magyarországon. 2010-ben nyugdíjasként költözött vissza Sepsiszentgyörgyre, városát 2012-től 2016-ig a Helyi Tanács tagjaként szolgálta, jelenleg íróként, költőként és a Székely Hírmondó Napilap munkatársaként dolgozik.

A Pro Urbe-díj átadóján részt vett Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Vargha Fruzsina és Tóth-Birtan Csaba alpolgármesterek, a Helyi Tanács tagjai, közreműködött a Plugor Sándor Művészeti Líceum részéről Máthé Izabella XI. osztályos tanuló, a 2017-es Virtuózok vetélkedő elődöntőse, valamint Szabó Levente és Császár Katalin tanárok.

Tudomány és kikapcsolódás egy helyen: mi várható az egykori dohánygyárban épülő új tudományos központban?
2026.06.26

Sepsiszentgyörgy egy újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen az egykori dohánygyár hat, használaton kívüli és leromlott állapotú ipari műemléképülete a közeljövőben oktatási és tudományos központnak ad majd otthont.

Senkit nem hagyunk magára!
2026.06.25

Indul az Assisto 65+Integrált Szolgáltatások program Sepsiszentgyörgyön

A nyári szünidőben is használhatók az iskolai sportpályák Sepsiszentgyörgyön
2026.06.25

Az egészséges életmód támogatása érdekében a helyi tanintézményekkel egyeztetve, a vakáció idején is nyitva állnak majd az iskolák udvarán található futó- és sportpályákat, így azokat – az intézmények belső szabályzatát betartva – a nyári szünidő alatt is bárki használhatja.

Gesztus a román közösségnek: Mihai Eminescu-szobrot állítanak Sepsiszentgyörgyön
2026.06.24

Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a PNL Kovászna megyei szervezetének elnöke sajtótájékoztatón jelentették be a projekt elindítását. A kezdeményezés célja a párbeszéd helyreállítása a helyi román közösséggel, amely a 2024-es választások után képviselet nélkül maradt a helyi tanácsban. 

Szombattól lehet csónakázni és a vízibiciklizni az Állomás negyedi tavon
2026.06.23

Ugyancsak hétvégén megnyitja kapuit a városi strand is Sepsiszentgyörgyön